
Czyszczenie pistoletu – instrukcja
Regularne czyszczenie i konserwacja pistoletu to klucz do jego niezawodności, bezpieczeństwa i długowieczności. Poniżej znajdziesz prostą, uniwersalną instrukcję, jak prawidłowo czyścić broń krótką po strzelaniu.
Krok 1: Rozładuj broń!
STOP! ROZŁADUJ BROŃ!
- Przejdź do bezpiecznego miejsca.
- Wypnij magazynek.
- Sprawdź stan załadowania magazynka.
- Cofnij i zablokuj zamek w tylnym położeniu.
- Sprawdź komorę nabojową, gniazdo magazynka oraz czoło zamka.
- Jeżeli wszystkie trzy miejsce są puste, zwolnij zamek i mechanizm spustowy.
- Jeżeli magazynek był załadowany, rozładuj go i połóż amunicję z dala od przestrzeni roboczej.

Krok 2: Rozłóż pistolet
Do bieżącego czyszczenia wystarczy rozłożyć pistolet do podstawowych elementów tj. szkielet, zamek, lufa i sprężyna powrotna. Jeżeli chcesz pójść o krok dalej i rozkładać zamek ze szkieletem, będą Ci do tego potrzebne odpowiednie narzędzia. Będzie to m.in. zestaw wybijaków, śrubokręty haczykowe oraz mały młoteczek gumowy.
Przed rozkładaniem pistoletu na części pierwsze, zawsze przeczytaj instrukcję obsługi oraz obejrzyj przykładowe filmy jak robi to ktoś inny! Pamiętaj, że w środku jest bardzo dużo małych części tj. sprężynki i piny, które łatwo zgubić.
Nie zalecamy rozkładania pistoletu bardziej niż na podstawowe części, ponieważ zwyczajnie nie ma takiej potrzeby przy codziennej eksploatacji broni po strzelaniu.

Krok 3: Active Foam
Czyszczenie zaczynamy od nałożenia aktywnej piany na każdy element broni. Active Foam aplikujemy na całej powierzchni szkieletu, zamka oraz lufy. Nie ma potrzeby „zalewania” wszystkich elementów od góry do dołu, wystarczy nanieść piany na tyle, aby pokryła brudne elementy i odłożyć je na ~2 minuty.
Po odczekaniu ok. 2 minut zacznij szczotkować elementy miękką szczotką z nylonowym włosiem. Nie ma potrzeby używania twardszego włosia, chyba, że pistolet jest bardzo mocno zabrudzony. W takim wypadku polecamy szczotkę miedzianą lub z brązu fosforowanego. UNIKAJ STALOWEGO WŁOSIA – jest zdecydowanie za twarde, w najlepszym wypadku porysuje czyszczone elementy, w najgorszym zejdzie powłoka ochronna.
SZKIELET
Zwracamy uwagę na dokładne wyszczotkowanie mechanizmu spustowego. Każda drobina niedopalonego prochu i nagaru może mieć wpływ na pracę spustu. Nie bój się szczotkować tego miejsca! Szorujemy aż cała piana zniknie i zostanie sam płynny brud. Wszystko to potem wypłuczesz Dirt Removerem do sucha!
ZAMEK
Czoło zamka – miejsce, które omija 90% osób, które czyszczą pistolet. W szczególności okolice pazura wyciągu, a to właśnie tam zbiera się największy syf. Oprócz tego, standardowo przykładamy uwagę na wyszczotkowanie całej powierzchni oraz prowadnic, na których pracuje zamek – one muszą być czyste, żeby zamek gładko pracował podczas strzelania.
LUFA
Jak już Active Foam zdążyła zapracować, przeciągamy lufę 2-3 razy sznurem. Oprócz tego doprowadzamy ślizgacz do lśnienia, czyli miejsce po którym jest wprowadzany nabój do komory.
SPRĘŻYNA Z ŻERDZIĄ
Szczotkujemy i zostawiamy do spłukania.


Krok 4: Dirt Remover
Dirt Remover to mieszanka rozpuszczalników. Zmywa brud i pozostawia odtłuszczoną powierzchnię.
Spłucz dokładnie elementy, których nie da się wytrzeć czyściwem. Zwróć uwagę na dokładne umycie osady mechanizmu spustowego oraz zamka wraz z kanałem iglicznym.
Pozostaw części do wyschnięcia lub wytrzyj je za pomocą czyściwa Armory Wipes. Dirt Remover odparuje w ciągu 1-2 minut pozostawiając suchą i odtłuszczoną powierzchnię.

Krok 5: Firearm Oil
Przechodzimy do smarowania i konserwacji.
Firearm Oil to w pełni syntetyczny olej, który jest pozbawiony naturalnych zanieczyszczeń i idealnie nadaje się do smarowania oraz długoterminowego zabezpieczania broni.
SZKIELET
Najważniejsze elementy do smarowania w szkielecie to: prowadnice zamka oraz sprężynki spustowe. W zależności od modelu broni, warto stworzyć film olejowy na: krawędzi przerywacza oraz krawędzi szyny spustowej, która wypycha zabezpieczenie przeciwwstrząsowe – na tych elementach wystarczy zrobić bardzo cienki film olejowy, czyli rozprowadzić kropelkę Firearm Oil na palcu, rozetrzeć palcem oraz dotknąć wymienionych części.
ZAMEK
Po kropelce na prowadnice zamka oraz górną część zamka od środka gdzie pracuje lufa.
LUFA
Od zewnątrz dookoła lufy rozprowadź palcami, również kropelka pod oporę ryglową! Patrz zdjęcie po prawej!
SPRĘŻYNA Z ŻERDZIĄ
Wpuść dwie kropelki od góry i pozostaw do spłynięcia.

Krok 6: Składanie i sprawdzenie działania.
Złóż pistolet i energicznie przeładuj kilka razy, aby rozprowadzić zaaplikowany olej. Spływający nadmiar wytrzyj czyściwem.
Gratulacje! Twój pistolet jest należycie wyczyszczony! Do następnego strzelania… 🙂
